Τα Γ.Α.Κ. - Αρχεßα Ν. Κιλκßς εγκαινιÜζουν το «ΤεκμÞριο του μÞνα». Πρüκειται για μια φωτογραφßα, επιστολÞ, δημüσιο Þ ιδιωτικü Ýγγραφο, βßντεο κ.Ü. που προÝρχεται απü τα αρχεßα και τις συλλογÝς της αρχειακÞς υπηρεσßας και αναρτÜται στον ιστüτοπo των Γ.Α.Κ. Κιλκßς για Ýνα μÞνα. Η συγκεκριμÝνη δρÜση φιλοδοξεß να αποτελÝσει ερÝθισμα μνÞμης και γνωριμßας με τον ανεξÜντλητο πλοýτο των ιστορικþν τεκμηρßων που Ýχουν ως σημεßο αναφορÜς το Κιλκßς και τους ανθρþπους της.

ΜÜιος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:ΠρωτοσÝλιδο εβδομαδιαßας τοπικÞς εφημερßδας  «Η Πρüοδος» του Κιλκßς. Η εφημερßδα χαιρετßζει την εκλογικÞ νßκη της «ΚυβερνητικÞς παρατÜξεως» και υπενθυμßζει üτι το Κιλκßς χρειÜζεται νοσοκομεßο, διοικητÞριο, ýδρευση, αποχÝτευση, οδικü δßκτυο και Üλλα πολλÜ.
Χρονολογßα: 15  Ιουνßου 1935
Αρχεßο: Γ.Α.Κ. Κιλκßς

Ιοýνιος 2015

Περιεχüμενο:Ομüλογο, λαχειοφüρο και τοκοφüρο, της ΕθνικÞς ΤραπÝζης της ΕλλÜδος
Χρονολογßα: 1904
Αρχεßο: Ιδιωτικü Αρχεßο Δικηγüρου Θεüδωρου Παυλßδη Α.Β.Ε. 181, Συλλ. 3.2

Ιοýλιος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:Τßτλος ιδιοκτησßας-οριστικÞ πþληση (μετÜφραση απü την τουρκικÞ)
Χρονολογßα: 1939
Αρχεßο: Ιδιωτικü Αρχεßο Δικηγüρου Θεοδþρου Παυλßδη Α.Β.Ε.181, Α.Ε.Ε. Συλλ. 3.2
Τüπος: Φλþρινα

Αýγουστος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:Απüφαση μικτοý  διοικητικοý οργÜνου, για απονομÞ αναπηρικÞς σýνταξης σε πολεμιστÞ του Αλβανικοý μετþπου.
Χρονολογßα: 1972
Αρχεßο: Αρχεßο Συλλüγου πολεμιστþν-αναπÞρων πολÝμου Ν. Κιλκßς, Α.Ε.Ε. Συλλ.1.1, Α.Β.Ε. 39.
Τüπος: ΑθÞνα και Κιλκßς

ΣεπτÝμβριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:Εισερχüμενα απü Υπουργεßο Παιδεßας και  ΕπιθεωρητÞ. ΤεκμÞρια δικτατορßας και πολÝμου, σε περιβÜλλον σχολικü…
Χρονολογßα: 1940-1941
Αρχεßο: Αρχεßο 1ου Δημοτικοý  Σχολεßου  Κιλκßς, Α.Ε.Ε. Εκπ. 31.1, Α.Β.Ε. 54
Τüπος: Κιλκßς

Οκτþβριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Η πρþτη μÝρα του πολÝμου σε Ýνα σχολεßο στην επαρχßα: Απüσπασμα ¸κθεσης Επιθεωρητοý α/θμιας εκπαßδευσης, κ. Μιχ. Μιχαλüπουλου “ΥπÝρ της Πατρßδος, της Εκπαιδεýσεως και του Παιδιοý”.
Χρονολογßα: 1949
Αρχεßο: Αρχεßο Δημοτικοý Σχολεßου Κρηστþνης, Κιλκßς, Α.Β.Ε. 249, Α.Ε.Ε. Εκπ. 121.1
Τüπος: Κρηστþνη, Κιλκßς

ΔεκÝμβριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:ΠαιδικÝς χριστουγεννιÜτικες γιορτÝς. Θεατρικü δρþμενο και ποßημα για τις γιορτÝς των ΧριστουγÝννων.
Χρονολογßα: 1956
Αρχεßο: Α´Παιδικüς  Σταθμüς ΔÞμου Κιλκßς, Α.Β.Ε.  310, Α.Ε.Ε.  Δημ. 10.1

ΙανουÜριος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:Διπλüτυπον εισπρÜξεως  φüρου επß των οικοδομþν, Φüρος ακßνητης περιουσßας  στη ΜαινεμÝνη , πριν την Μικρασ. ΚαταστροφÞ
Χρονολογßα: 1921
Τüπος: ΜαινεμÝνη  ΜικρÜς  Ασßας
Αρχεßο: ΙδιωτικÞ ΣυλλογÞ Θεüδωρου Παυλßδη, Α.Β.Ε.  181, Α.Ε.Ε.  Συλλ. 3.2

ΜÜρτιος 2016

Περιεχüμενο:ΧΑΡΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΕΒΗΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΟΥ
Χρονολογßα: 1997
Τüπος:ΚΙΛΚΙΣ
Αρχεßο: ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ «ΤΕΧΝΗ»ΤΟΥ ΚΙΛΚΙΣ, ΑΒΕ :294, ΑΕΕ:Συλ. 2.2

Απρßλιος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: ΣπÜνια φωτογραφßα - καρτ ποστÜλ απü το φωτογραφεßο Λαζ. ΦελÝκη. «Το πρþτο αυτοκßνητο στην πüλη του Κιλκßς»
Χρονολογßα: 1920
Τüπος:Κιλκßς
Αρχεßο: Αρχεßο ΤÜσου ΚαραναστÜση, ΑΒΕ: 80, ΑΕΕ: Συλ. 4.1

ΜÜιος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:ΣχÝδιο μαθÞματος δασκÜλας ( ΦυσικÞ Ιστορßα: «Η αμυγδαλιÜ») συνοδευüμενο απü αξιολογικÝς παρατηρÞσεις επιθεωρητÞ
Χρονολογßα: 1972
Τüπος:Μικρüκαμπος Κιλκßς
Αρχεßο: Αρχεßο Δημοτικοý Σχολεßου Μικρüκαμπου Κιλκßς, ΑΒΕ: 276, ΑΕΕ: Εκπ. 120.2

Οκτþβριος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:ΕπιστολÞ του Δ.Σ. Ισþματος προς τον Σýνδεσμο «Οι φßλοι των μαθητþν του χωριοý» με στüχο την οικονομικÞ ενßσχυση του σχολεßου. Στην επιστολÞ περιγρÜφεται η πολιτισμικÞ και οικονομικÞ Ýνδεια των μαθητþν του ακριτικοý σχολεßου
Χρονολογßα: 1961
Τüπος: ºσωμα Κιλκßς
Αρχεßο: Αρχεßο Δημοτικοý Σχολεßου Ισþματος Κιλκßς, ΑΒΕ: 82, ΑΕΕ:Εκπ. 42.1

ΝοÝμβριος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Τιμητικü δßπλωμα του Ερυθροý Σταυροý προς τους «ερυθροσταυρßτες» του 2ου ΓυμνÜσιου Κιλκßς: «δια το υπ’ αυτþν φιλοτεχνηθÝν λεýκωμα».
Χρονολογßα: 1962
Αρχεßο: Αρχεßο 2ου Δημοτικοý Σχολεßου Κιλκßς, ΑΒΕ:74, ΑΕΕ:Εκπ. 40.1

ΦεβρουÜριος 2017

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση