κεντρική υπηρεσία | αρχική σελίδα | νέα | χάρτης πλοήγησης | συχνές ερωτήσεις | χρήσιμες διευθύνσεις | επικοινωνία

Κατά τη διάρκεια του πρώτου χρόνου λειτουργίας της μέχρι 30-9-2000, παρά το κτηριακό πρόβλημα που αντιμετώπισε η υπηρεσία μας, φρόντισε για τη γνωστοποίηση της ίδρυσης, της λειτουργίας και των σκοπών της με έγγραφο και συνημμένα ερωτηματολόγια, που απέστειλε σε όλες τις υπηρεσίες παραγωγής εγγράφων του Νομού Κιλκίς, καθώς και με σχετικά δημοσιεύματα στον τοπικό Τύπο, με τον οποίο η συνεργασία της μέχρι σήμερα είναι άψογη.

Πραγματοποιήθηκε το σύνολο σχεδόν των επισημάνσεων των αρχείων του Νομού Κιλκίς καθώς και ορισμένες εκκαθαρίσεις και επιλογές αρχείων, κυρίως ορισμένων δημοσίων υπηρεσιών και σχολείων του Νομού. Αρκετές υπηρεσίες και σχολεία του Νομού Κιλκίς όρισαν επίσης υπαλλήλους- συνδέσμους με τα Γ.Α.Κ.- Αρχεία Ν. Κιλκίς. Η υπηρεσία μας προχώρησε στον εγκιβωτισμό των αρχειακού υλικού, το οποίο κρίθηκε διατηρητέο για τα Γ.Α.Κ., αλλά δεν έγιναν εισαγωγές αρχείων, γιατί δεν υπήρχε ο κατάλληλος χώρος για την υποδοχή, τη φύλαξή τους και την επεξεργασία τους.

Η υπηρεσία μας είναι σε θέση να εξυπηρετήσει τους ερευνητές τις εργάσιμες ημέρες και ώρες. Οι ενδιαφερόμενοι ερευνητές μπορούν να προσέρχονται από τις 8.30- 1.30 π.μ. , τις εργάσιμες ημέρες και ώρες για τις εργασίες τους. Υπάρχει η δυνατότητα διάθεσης φωτοαντιγράφων.